Cyklodesatero – omrkněte stav kol :)

Milí rodiče,

vzhledem k tomu, že jedeme (skautky) na tábor s koly a letos nebyla žádná cyklovýprava, připomínáme základní body kontroly stavu kola vaší dcery. Předem děkujeme.

Malé “cyklodesatero”:

1) brzdy – považujeme za NEJDŮLEŽITĚJŠÍ kontrolu brzd. Nestačí, že brzdy nějak fungují a kolo po chvíli zastaví. V mimořádné situaci se hodí zabrzdit včas, jinak hrozí například sjet po srázu mimo cestu, nebo srážka spolucyklistky, která to dobrzdit stihla. Brzdám hrozí obroušení brzdných špalků, špatné namontování špalků, neseřízení páček – děvče na ně nedosáhne, nebo naopak brzdí až při plném stlačení.

2) stojánek – jsme vděčni za funkční stojánky na kolech (není jich mnoho), protože když chceme někde zastavit se skupinou nemající stojánek zabereme na zemi velmi mnoho místa, či obskládáme celé široké okolí. Nefunkční stojánek je naopak zbytečná zátěž, kterou musí cyklista vézt. Stojánkům někdy chybí: namazat, aby s nimi šlo pohnout; posunout do těžiště kola; protáhnout nožičku

3) nosiče – budeme rády, když holky budou mít na kolech nosiče a nebudou muset vozit zavazadlo velmi nepohodlně na zádech. Z nosičů rády vypadávají šroubky. Vyzkoušejte prosím doma uložení brašen na nosič, aby si holky do brašen při šlapání nekopaly a aby brašny nelezly do výpletu kola.

4) řidítka – velmi nebezpečná, pokud jsou povolená a při jízdě mění úhel. Nejsme tak silné, abychom je pořádně dotáhly, udělejte tak prosím již doma.

5) řetěz – je vhodné změřit, jestli není vytahaný a nehrozí tak jeho přetrhnutí, což je závada, kterou neopravíme. Namazání řetězu udělá z jízdy úplně nový zážitek! 🙂 Pokud však namažete řetěz, o který se nikdo delší dobu nestaral a jsou na něm nánosy prachu a nečistot, vyrobíte brusnou pastu, která řetěz časem poškodí. Doporučujeme staré řetězy vyměnit (cena by měla být do 300,-), nebo nejdříve vyčistit (jde to i koncentrovaným saponátem), vysušit a potom až namazat. Je to práce špinavá, ale vyplatí se!

6) přehazovačka – při obvyklém přehazování by neměla drhnout a vydávat podivné zvuky; dítě by mělo být schopno otočit gripshiftem (= přehazovačka co se točí kolem řidítka, né páčková) – při zatuhnutí jejich síla nestačí a trápí se na jednom převodu

7) sedátko – prosíme nastavte do takové výšky, aby děvče při prošlápnutí šlapátka dolů téměř natáhlo nohu, jinak se děsně nadře neefektivní svalovou prací.

8) držák na pití – je super, že už většina má! Bylo by skvělé kdyby jeho roztažení bylo kompatibilní s lahví děvčete. Je možnost sevřít držák, aby v něm menší lahve držely a nebo vzít z domu jinou (ideálně větší), která tam bude držet sama a nevypadne na prvním hrbolu. Pokud si veze děvče druhou (nebo jedinou) láhev v brašnách, je skvělý, když má dvě menší do každé brašny jednu – kvůli vyvážení. Brašny jsou jinak velkou vahou taženy příliš k jedné straně a lezou do kola.

9) osmice – neopravíme. Brání kvalitnímu brždění, což je nebezpečné, anebo naopak brzdí během celé jízdy.

10) helma – měla by sama o sobě (bez popruhů) na hlavě držet a né volně klouzat do všech stran.

Jsme ochotni a schopni učit holky dopravní značky, přehazování při měnícím se terénu, ideální nášlap na šlapátko, zkontrolovat utažení popruhů helmy apod. Nejsme však cyklo-technici, jsme skautky, tak na to prosím myslete. Děkujeme velmi! Vážíme si, že holky s námi na kola pouštíte. Skvěle si to společně užíváme, pokud neřešíme jednu poruchu za druhou. 🙂

Těšíme se na Vaše děti a jejich kola na táboře!

Vaše vedení